Antallet personer over 80 år i Norge kommer til å dobles frem mot 2040. Enda flere eldre vil bo hjemme i fremtiden og færre vil få langtidsplass på sykehjem. Flere eldre vil dermed kommer til å trenge hjelp i hjemmet i en lengre periode enn i dag. Allerede i 2030 vil det være flere eldre enn unge i Norge og vi vil ha færre hender som kan hjelpe.1
Løsninger og produkter som kan frigi tid for helsepersonell blir enda viktigere for å kunne møte det økte hjelpebehovet. Målet må være at flere hjemmeboende kan klare seg selv med mindre oppfølging. Dette er bakgrunnen for at sårteamet i Hjemmebaserte tjenester i Fyllingdalen/Laksevåg var villige til å teste ut JOBST FarrowWrap 4000 som et alternativ til tradisjonell 2-lags bandasjering og kompresjonsstrømper i behandlingen av venøse sår og hevelser.
1. https://www.regjeringen.no/no/aktuelt/regjeringen-legger-frem-ny-eldrereform/id2985291/
Den nye kompresjonsløsningen ser ut til å ha en klinisk effekt som tilsvarer 2-lags bandasje som er det mest brukte produktet i dag. Den gir en jevn og fin kompresjon uten synlige ansamlinger i ankel eller fotblad, noe som tyder på god tilpasning og trykkfordeling. Det er foreløpig vanskelig å konkludere om såret gror raskere enn ved bruk av tradisjonell 2-lags kompresjon, men det er ingen tegn til forverring.
Trykkfordelingen oppleves som god, og huden reagerer positivt på materialet i strømpen – ingen tegn til irritasjon eller allergiske reaksjoner. Kompresjonen fungerer godt sammen med annet sårutstyr, og det er lett å kombinere med eksisterende behandlingsregimer.
Basert på observasjoner og erfaringer, vurderes produktet som egnet for ulike pasientgrupper, inkludert de med behov for sårbehandling, håndtering av ødem og hudproblematikk.
Produktet har gode muligheter for individuell tilpasning, blant annet ved at det kan strammes inn etter behov.
Det oppleves som mer komfortabelt i bruk, spesielt ved gange og bruk av sko, ettersom det ikke har foring som skaper ekstra volum. En stor fordel er at kompresjonen kan tas av om natten, noe som gir fleksibilitet og kan bidra til økt pasientkomfort og etterlevelse.
Muligheten for å stramme inn gir god tilpasning ved ødematøse bein, og kompresjonen sklir ikke ned, noe som er viktig for å unngå stasing. Huden viser god toleranse for produktet, og det er ingen tegn til uønskede hudreaksjoner.
Produktet fremstår som enklere å lære opp i bruk sammenlignet med tradisjonelle kompresjonsløsninger. Risikoen for feilbruk vurderes som lavere, og det er mindre fysisk belastende å ta på for helspersonell.
Det er mulig at enkelte pasienter kan klare å ta det på selv, noe som kan bidra til økt selvstendighet. Det vurderes også som realistisk at helsefagarbeidere og assistenter kan håndtere produktet etter opplæring.
Bruken av dette produktet kan potensielt redusere behovet for spesialkompetanse ved kompresjonsbehandling. Det er mindre tidkrevende og fysisk belastende å bruke, noe som kan frigjøre ressurser i klinisk praksis.
Et viktig aspekt er muligheten for gjenbruk. Produktet kan brukes til en pasient i 1/2 år. Dette sparer både penger og miljø (søppel), som kan gi økonomiske besparelser over tid.
Tid avhenger av hvor trenet man er på å legge 2-lags Kompresjonsbandasje, men her trenger man helsepersonell. JOBST FarrowWrap 4000 kan noen pasienter administrere selv.
Sesjonen din har nå utløpt. Vennligst klikk "OK" for å oppdatere siden og unngå tap av eventuelle ikke-lagrede data. Dersom du var logget inn, må du nå logge inn på nytt.